لندن

 

london

لندن پایتخت انگلستان است. این شهر  بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در بریتانیا و بزرگترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا محسوب می شود.

این شهر که در کنار رود تیمز قرار دارد قدمتی در حدود دو  هزار سال دارد و تاریخ ساخت آن به دوران امپراطوری روم باستان برمی‌گردد.

سیتی لند هسته تاریخی لندن است که  تاحدود زیادی حفظ شده است و از قرن ۱۹ میلادی رشد و توسعه این شهر شروع شده و امروزه این شهر مهم‌ترین شهر انگلستان به شمار می‌آید و ساختار اداری بسیار گسترده‌ دارد. 

یکی از مراکز مهم مسکونی شهر لندن، شهر باستانی این شهر است که امروزه دو میلیون نفر را در خود جای داده است. این شهر  با کمک رومی‌ها ساخته شده است.

شهر لندن طبق آمارهای رسمی در سال 2006 جمعیتی بالغ بر ۷،۵۱۲،۴۰۰ نفر را در داخل محدوده شهری خود جا داده است و به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر در اتحادیه اروپا مطرح می‌شود. مساحت این شهر روز به روز درحال افزایش است، به طوری که امروزه شهر از محدوده خویش بزرگ تر شده و جمعیتش در سال ۲۰۱۰ به ۸٬۲۷۸٬۲۵۱ نفر رسیده است. جمعیت منطقه پایتختی انگلستان بین ۱۲ تا ۱۴ میلیون نفر تخمین زده می‌شود. مردم شهر لندن به دلیل مهاجرت از نقاط مختلف به این شهر، دارای تمدن ، دین ، فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود هستند، به طوری که امروزه ۳۰۰ زبان گوناگون در این شهر تلکم می‌شود.

این شهر یکی از قطب‌های حمل و نقل بین‌المللی در جهان است و دارای پنج فرودگاه بین‌المللی است که عبارت‌اند از فرودگاه بین‌المللی هیثرو، فرودگاه بین‌المللی  استانستد، فرودگاه بین‌المللیگتویک، فرودگاه بین‌المللی لوتن، و فرودگاه سیتی(داخلی).

فرایبورگ

fraiborg

فرایبورگ  شهری واقع در جنوب غربی آلمان. این شهر در جنوب غربی ایالت بادن وورتمبرگ و در کناره جنوب غربی جنگل سیاه واقع شده است. این شهر با حدود ۲۰۵ هزار نفر جمعیت یکی از گرم‌ترین شهرهای آلمان به شمار میرود در طول جنگ جهانی دوم بیش از۸۰%  بافت اصلی شهر با بمباران ها نابود شد ولی بعد از پایان جنگ بیشتر ویرانه‌ها دوباره همانند مدل اصلی تاریخی شهر بازسازی گردید.

 امروزه در منطقه‌ای از شهر فرایبورگ  ،۲۰۰۰ خانهٔ “مهربان با محیط زیست” ساخته شده. بخشی از این خانه‌ها (در حدود۵۰ خانه) زیر مجموعه پروژه‌ای هستند معروف به دهکده خورشیدی. تمامی خانه‌های این دهکده دارای  سلول‌های خورشیدی بر روی سقف خود هستند و این شهرک تمامی انرژی الکتریکی خود را از همین راه سلول‌هایی که بر روی سقف خانه‌ها نصب قرار گرفته تهیه می‌شود. رولف دیش  معمار و طراح این خانه‌های خورشیدی می باشد